کد مطلب: 551
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
فرزند خواندگی

فرزند خواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی

به گزارش وکیل ،بنا به قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست (مصوب 92/06/31) کلیه اتباع مقیم ایران و خارج از کشور در صورت توافق با یکدیگر می توانند سرپرستی طفل صغیر را بعهده بگیرند مشروط بر آنکه منافع مادی و معنوی وی را تأمین کنند.
هم چنین در یکی از بندهای ماده 5 قانون فوق تصریح گردیده دختران و زنان بدون شوهر دارای حد اقل سی سال سن که از موقعیت و جایگاه مطلوب اقتصادی و اجتماعی برخوردارند، اما به هر علت ازدواج نکرده‌اند، در اولویت بعدی دریافت فرزند خوانده هستند، که در این مورد شناسنامه کودک به نام فامیل مادر برای کودک صادر می‌شود. گرچه این نگاه باید تقویت شود که بجای شرایط موجود که بلحاظ برخی دیدگاه های فرهنگی متأثر از هجمه های غربی که مروج تجرد گرایی است، و نیز عوامل دیگری از قبیل وضعیت اشتغال و سخت گیریی هایی که بعضاً در مهریه های سنگین و تشریفات تا متعارف تجلی می یابد، که جملگی سن ازدواج را بالا برده، اجازه داده شود که حس مقدس مادری در نهاد خانواده اشباع گردد.
شرایط فرزند خواندگی: 
دادگاه های خانواده قبل از واگذاری فرزند به افراد متقاضی، باید شرایط ذیل را احراز نمایند:
1) پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آنها گذشته و آنها در این مدت صاحب فرزندی نشده باشند، و نیز زوجین دارای فرزند در صورتیکه یکی از آنها سی سال سن داشته باشد.

2). زوجین سابقه محکومیت کیفری موثر نداشته باشند.

3) هیچ یک از زوجین محجور نباشند.

4) زوجین صلاحیت اخلاقی داشته باشند.

5) اعتقاد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی و نیز تقید به انجام واجبات و ترک محرمات.

6) زوجین یا یکی از آنها امکان مالی برای نگهداری کودک بی سرپرست را داشته باشند .

7) سلامتی جسمی و روانی و نیز عدم ابتلاء به هیچیک از بیماری واگیر یا صعب العلاج .

8) عدم اعتیاد به مواد مخدر، مواد روانگردان و الکل.

9) رعایت اشتراکات دینی بین سرپرست و افراد تحت سرپرستی.

10) هیچیک از والدین و یا جد پدری کودک شناخته نشده یا در قید حیات نباشد و یا آنکه از کودکانی باشند که به موسسات خیریه سپرده شده و دو سال تمام پدر و مادر یا جد پدری او مراجعه نکرده باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =