کد مطلب: 540
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
عکسبرداری

در اینجا ما مصادیق و قوانین حول جرم جعل را بررسی می کنیم، که به بسیاری از پرسشهای شما در این زمینه پاسخ خواهد داد.

به گزارش وکیل، این امکان وجود دارد که استفاده کننده از سند مجعول، شخصی غیر از جاعل سند باشد. برای مثال شخصی شناسنامه جعل کند و دیگری از آن شناسنامه مجعول با علم و اطلاع به جعلیت آن استفاده کند. همچنین ممکن است جاعل و استفاده کننده از سند مجعول یک نفر باشد. در هر حال دو عمل کیفری مختلف واقع شده (۱- جعل سند۲- استفاده از سند مجعول) و دو مجازات وجود دارد.
مواد ۵۲۴ تا ۵۴۱ قانون مجازات اسلامی اختصاص به جعل و تزویر و استفاده از سند مجعول دارد که به ترتیب آورده می شود:

برای آشنایی بهتر با جرم جعل در این نوشته سریالی به بررسی هر یک از مصادیق و قوانین مرتبط به این موضوع می پردازیم.

با ما همراه باشید.

ماده ۵۳۶ ـ هر کس در اسناد یا نوشته‌های غیررسمی جعل یا تزویرکند یا با علم به جعل و تزویر آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه ‌بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
ماده ۵۳۷ ـ عکسبرداری از کارت شناسایی‌، اوراق هویت شخصی و مدارک دولتی و عمومی و سایر مدارک مشابه در صورتی که موجب ‌اشتباه با اصل شود باید ممهور به مهر یا علامتی باشد که نشان دهد آن مدارک رونوشت یا عکس می‌باشد، در غیر این صورت عمل‌ فوق جعل محسوب می‌شود و تهیه‌کنندگان این گونه مدارک و استفاده کنندگان از آنها بجای اصلی عالماً عامداً، (استفاده کنندگان از آنها به جای سند اصلی که به صورت عمدی مرتکب این جرم شده اند)، علاوه بر جبران ‌خسارت به حبس از شش ‌ماه تا دو سال و یا به سه تا دوازده میلیون ‌ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

برای مشاهده ادامه، روی اینجا کلیک کنید

منبع:پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =