کد مطلب: 313
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
رضایت پدر در ازدواج

در ازدواج هر دختر باکره اجازه پدر و حضور وی در جلسه عقد و امضا کردن دفتر و عقدنامه، لازم است.

پیش به سوی ثبت رسمی

برای ثبت رسمی ازدواج به مدارکی نیاز است که باید متقاضیان ازدواج آن را فراهم کنند و به منشی دفترخانه بدهند تا دوکار برایشان انجام شود:

1.صدور "معرفی نامه آزمایشگاه" برای انجام آزمایش‌های قبل از ازدواج
2.دریافت جواب آزمایش، تکمیل شدن مدارک و ثبت رسمی ازدواج

به یاد داشته باشید علاوه بر این مدارک به اصل شناسنامه عروس و داماد دو برگ فتوکپی از صفحه اول شناسنامه های عروس و داماد و اگرازدواج دوم آنهاست به کپی صفحه دوم هم نیاز است.

حالا اگر عروس و داماد برای ازدواج اقدام کرده اند طلاق نامه رسمی زوجین یا گواهی فوت همسر قبلی یا اجازه دادگاه( برای مردها) دو قطعه عکس از عروس و دو قطعه از داماد، یک برگ فتوکپی پشت و رواز کارت ملی عروس و داماد، اصل شناسنامه پدر عروس، داشتن جواب آزمایشگاه و پرداخت هزینه ثبت ازدواج لازم است.

پاسخ آزمایشگاه‌های خصوصی، برای ثبت رسمی ازدواج، اعتبار ندارد. ضمن آنکه پاسخ آزمایشگاه‌های دولتی یک شهر برای دفترخانه رسمی شهر دیگر معتبر نیست مگر آنکه خود دفترخانه محل ثبت ازدواج، عروس و داماد را برای آزمایش به آنجا معرفی کرده باشد.

اگر پسر یا دختر یا هر دو به سن قانونی نرسیده باشند باید دادگاه به آنها " گواهی رشد" بدهد.

با اجازه پدرم...

در ازدواج اول هر دختری اجازه پدر و حضور وی در جلسه عقد و امضا کردن دفتر و عقدنامه، لازم است. در صورتی که پدر عروس از دنیا رفته باشد فتوکپی گواهی فوت که از طرف سازمان ثبت احوال شهر محل سکونت وی صادر شده باشد باید روز ثبت ازدواج روی میز منشی دفترخانه باشد.

اگر پدر عروس مخالف ازدواج دخترش باشد امکان ثبت وجود ندارد مگر اینکه دختر به دادگاه مراجعه و تقاضای "اجازه ازدواج" کند. به این ترتیب پس از اخذ اجازه دادگاه دفترخانه مجاز به ثبت ازدواج دختر است.

اگر پدر دختر آدرس مشخص نداشته باشد یا به هر علت دیگری حضورش در جلسه عقد ممکن نباشد در این شرایط هم باید " اجازه ازدواج" را دادگاه بدهد.

ثبت ازدواج در اسناد سجلی

پس از طی مراحل گفته شده برای ثبت در دفاتر اسناد رسمی مرحله بعدی ثبت ازدواج در شناسنامه است. پس از آنکه در دفترخانه عقد ازدواج جاری شد و عروس و داماد، پدر عروس و سایر معرف‌ها و شاهدها قباله ازدواج و دفتر رسمی را امضا کردند این واقعه توسط سردفتر ازدواج در شناسنامه طرفین هم درج شده و مهر و امضا می‌شود.

کسانی که قبلا ازدواج کرده اند ولی این موضوع را در شناسنامه هایشان ثبت نکرده اند کافی است برای این مرحله زوجین یا یکی از آنها با ارائه اقرارنامه رسمی مبنی بر رابطه زوجیت و اصل شناسنامه به اداره ثبت احوال محل سکونت مراجعه کنند و درخواست ثبت بدهند.

پس از ارائه درخواست، اگر محل صدور شناسنامه‌ها ثبت احوال محل مراجعه باشد ثبت ازدواج در شناسنامه و تحویل آن بیشتر از یک روز طول نمی‌کشد، اما اگر محل صدور شناسنامه‌ها یا یکی از آنها اداره ثبت احوال شهردیگری باشد بعد از استعلام از اداره ثبت ازدواج در شناسنامه ثبت می‌شود. این کار به این منظور است که اطمینان حاصل شود زن و مرد درعقد ازدواج شخص دیگر نباشند.

منبع: میزان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =